Jak zarabiać na nieruchomościach?

Na nieruchomościach można zarobić dużo pieniędzy — dlatego jest popularny wśród różnych inwestorów. Niezależnie od tego, czy próbujesz zbudować pasywny dochód, czy rozpocząć pełnoetatową karierę inwestycyjną, istnieje wiele sposobów na osiągnięcie sukcesu.

Jednak to wszystko nasuwa pytanie: jakie dokładnie są najlepsze sposoby zarabiania na nieruchomościach? Czy zarabianie na nieruchomościach jest tak skomplikowane, jak się wydaje?

Przyjrzyjmy się najpierw, jak zarabiać na nieruchomościach i określmy najlepsze strategie dla inwestorów gotowych do rozpoczęcia.

Jak nieruchomości zarabiają?

Zasadniczo istnieją cztery różne sposoby zarabiania na nieruchomościach:

 1. Zwiększ wartość nieruchomości
 2. Generuj regularne dochody poprzez nieruchomość
 3. Kupuj i trzymaj nieruchomość mieszkalną
 4. Weź udział w inwestycjach, które nie wymagają zakupu nieruchomości

Zanim zaczniesz, rozważ kilka różnych rzeczy:

 • Twoja tolerancja na ryzyko: Wszystkie inwestycje niosą ze sobą pewien stopień ryzyka. W świecie nieruchomości znajdziesz inwestycje obarczone mniejszym ryzykiem i inwestycje obarczone dużym ryzykiem. Ile ryzyka jesteś gotów podjąć?
 • Twój lokalny rynek mieszkaniowy: Niektóre inwestycje mogą wymagać, abyś mieszkał na lub w pobliżu rynku mieszkaniowego z dużymi możliwościami na rynku nieruchomości. Jeśli nie mieszkasz na jednym z tych dynamicznych rynków, być może będziesz musiał szukać inwestycji, które nie wymagają zakupu nieruchomości.
 • Płynność: Większość inwestycji w nieruchomości nie jest „płynna”. Innymi słowy, jeśli twoje osobiste finanse się zanurzą i rozpaczliwie potrzebujesz pieniędzy, możesz nie być w stanie sprzedać nieruchomości szybko lub za rozsądną cenę. Niektóre inwestycje w nieruchomości (głównie te, które wymagają zakupu nieruchomości) mogą nie być odpowiednie dla inwestorów, którzy nie mają stabilnych finansów.
 • Kapitał: Ile pieniędzy musisz zainwestować? Niektóre inwestycje wymagają ogromnego kapitału, inne nie.
 • Know-How: Jak dobrze znasz rynek nieruchomości? Czy odbyłeś szkolenie z zakresu nieruchomości, czy nie? Dzięki większej edukacji będziesz mógł podejmować więcej rodzajów inwestycji.
 • Zaangażowanie czasowe: Ile czasu chcesz poświęcić na swoje inwestycje? Próbujesz stworzyć dochód pasywny lub rozpocząć karierę w branży nieruchomości? Przekonasz się, że niektóre inwestycje można dokonać w niepełnym wymiarze godzin, podczas gdy inne wymagają ciągłej uwagi.

Odpowiadając na powyższe pytania, lepiej zorientujesz się, jakie rodzaje inwestycji w nieruchomości są dla Ciebie odpowiednie.

jak zarabiać na nieruchomościach

1. Zwiększanie wartości nieruchomości

Najczęstszym sposobem zarabiania pieniędzy na nieruchomościach jest ich aprecjacja. Docenienie jest wtedy, gdy nieruchomość zyskuje na wartości.

Możesz kupić nieruchomość za 400 000 zł, a w ciągu 10 lat jej wartość wzrośnie do 500 000 zł. Sprzedaj nieruchomość, a zarobisz 100 000 PLN.

Większość nieruchomości ma tendencję do doceniania i dlatego nieruchomości są tak popularną branżą dla inwestorów. Istnieje duża szansa, że ​​Twoja nieruchomość będzie w końcu warta więcej niż to, za co ją kupiłeś.

Porozmawiajmy najpierw o ziemi. „Grunt” to dowolna nieruchomość, która ma niewiele istniejących struktur lub nie ma ich wcale. Ziemia ma tendencję do aprecjacji z dwóch powodów:

 • Zagospodarowanie: Grunt może być atrakcyjniejszy, jeśli wybudujesz dom lub budynek komercyjny. Lub możesz odnowić konstrukcje, które już znajdują się na lądzie.
 • Zasoby naturalne: Jeśli odkryjesz na swojej ziemi złoto lub ropę, prawie na pewno wzrośnie ich wartość. Możesz również sprzedawać prawa do ziemi firmom, które chcą pozyskiwać zasoby z Twojej ziemi — zazwyczaj możesz zarobić procent od zebranych zasobów.

Nieruchomości mieszkalne i komercyjne cenią sobie z trzech głównych powodów:

 • Lokalizacja: To główny powód, dla którego nieruchomości mieszkalne doceniają. Nieruchomości mają większe szanse na wzrost wartości, jeśli są zlokalizowane przy szkołach, centrach handlowych, malowniczych obszarach lub popularnych miejscach.
 • Rozwój: nieruchomość doceni, jeśli w sąsiedztwie pojawią się nowe inwestycje lub przebudowa (ale nieruchomość może również stracić na wartości, jeśli sąsiedztwo podupada).
 • Ulepszenia: nieruchomość może docenić, jeśli zostaną wprowadzone znaczące ulepszenia budynku. To jest główna idea inwestowania typu fix-and-flip.
jak zarabiać na nieruchomościach

Inflacja w wartości nieruchomości

Nie zapomnij uwzględnić inflacji — jak ceny rosną w czasie. Inflacja sprawi, że Twoja nieruchomość będzie trochę mniej opłacalna niż to, za co ją sprzedajesz.

Na przykład, Twoja nieruchomość mogła wzrosnąć o 200 000 zł, ale średnia cena domu mogła w tym samym okresie wzrosnąć o 70 000 zł

Miej to na uwadze, gdy próbujesz obliczyć zwrot z potencjalnej nieruchomości.

2. Regularny dochód

Sprzedając cenną nieruchomość, zyskasz jednorazowy zysk. Jednak wielu inwestorów na rynku nieruchomości wykorzystuje swoje nieruchomości inwestycyjne do generowania stałych przepływów pieniężnych. Możesz generować regularne dochody dzięki nieruchomościom mieszkalnym, nieruchomościom komercyjnym i surowym gruntom.

Jeśli jesteś właścicielem nieruchomości mieszkalnej, możesz wynajmować ją najemcom i pobierać miesięczny czynsz. Musisz zebrać wystarczającą ilość czynszu, aby pokryć koszty nieruchomości, takie jak spłaty kredytu hipotecznego, usługi komunalne i podatki od nieruchomości – a nawet możesz zebrać trochę więcej, które możesz zmieścić.

Podobnie możesz wynajmować nieruchomości komercyjne firmom. W przypadku nieruchomości komercyjnych możesz zarobić dodatkowe pieniądze, oferując swoim najemcom zobowiązania umowne. „Prawo pierwszeństwa odmowy” jest popularne: kiedy firma wynajmuje powierzchnię na Twojej nieruchomości, może zapłacić Ci za przyznanie im pierwszej opcji na powierzchni biurowej, która otwiera się obok. Jest to przydatna umowa dla rozwijających się firm i jest to dobry sposób na uniknięcie przedłużających się wakatów.

W przypadku nieruchomości mieszkalnych i komercyjnych należy zachować odpowiednią równowagę między ceną a atrakcyjnością. Musisz pobierać czynsz, który jest wystarczająco wysoki, aby pokryć wydatki i osiągnąć zysk, ale czynsz musi być proporcjonalny do jakości nieruchomości. Jeśli czynsz jest zbyt niski, możesz stracić pieniądze. A jeśli twój czynsz jest zbyt wysoki, możesz cierpieć z powodu przedłużających się wakatów, które są jeszcze bardziej kosztowne.

Możesz również generować regularne dochody z surowej ziemi. Mogą wydzierżawić twoją ziemię, aby zbierać zasoby, w takim przypadku zapłacą ci tantiemy od swoich zysków. Firma może wydzierżawić ziemię na cele produkcyjne – większość wydzierżawionej ziemi jest wykorzystywana do celów rolniczych.

Podobnie jak nieruchomości mieszkalne i komercyjne, musisz upewnić się, że twoja surowa ziemia generuje wystarczającą ilość czynszów / tantiem, aby pokryć twoje wydatki i przynieść zysk.

jak zarabiać na nieruchomościach

3. Dochód z nieruchomości mieszkaniowych

Nieruchomości mieszkalne oferują różne sposoby zarabiania pieniędzy. Niezależnie od tego, czy chcesz generować dochód miesięczny, czy jednorazowy, różne opcje mogą odpowiadać Twoim potrzebom. Najlepsza strategia mieszkaniowa często zależy od preferowanego poziomu zaangażowania — chociaż wszystkie wymagają pewnego poziomu badań, aby odnieść sukces. Oto tylko kilka różnych sposobów na włamanie się do nieruchomości mieszkalnych:

Kup i trzymaj

„ Kup i trzymaj ” to najpopularniejsza strategia inwestycyjna dla nieruchomości mieszkaniowych. Jak wspomniano w poprzednich sekcjach, możesz kupić nieruchomość i zatrzymać ją do czasu, gdy się powiększy, lub możesz ją wynająć najemcom.

Nie musisz też posiadać oddzielnej nieruchomości, aby ją kupić i utrzymać. Możesz użyć tej strategii inwestycyjnej, aby zarabiać pieniądze w swoim głównym miejscu zamieszkania. Możesz wynająć pokoje w swoim domu (świetny sposób na zebranie dodatkowych pieniędzy na spłatę kredytu hipotecznego) lub, jeśli posiadasz dom wielorodzinny, możesz mieszkać w jednej jednostce i wynajmować pozostałe.

Kiedy wynajmujesz nieruchomość najemcom, stajesz się de facto właścicielem nieruchomości. Będziesz miał do spełnienia kilka obowiązków właściciela, w tym zatrudnianie wykonawców do wykonywania prac konserwacyjnych w razie potrzeby (to ty musisz zatrudnić hydraulika). Jeśli nie wywiążesz się z tych zobowiązań na czas, Twoi najemcy – w większości stanów – są prawnie uprawnieni do wstrzymania płatności czynszu.

Jeśli próbujesz tylko osiągnąć pasywny dochód, możesz zdecydować się na zatrudnienie firmy zarządzającej nieruchomościami, która będzie zarządzać Twoimi nieruchomościami. Większość firm zarządzających nieruchomościami pobiera od 8-10% miesięcznego dochodu z najmu, ale są one darem niebios dla inwestorów, którzy są zbyt zajęci, aby zająć się obowiązkami właściciela lub sprawdzać nowych najemców.

Napraw i odwróć

„ Przewracanie domu ” stało się jednym z najbardziej ekscytujących rodzajów inwestycji w nieruchomości – stąd duża liczba dedykowanych im programów telewizyjnych.

Inwestycja typu fix-and-flip ma miejsce wtedy, gdy kupujesz zaniedbaną lub niską wartość nieruchomości. W krótkim czasie remontujesz nieruchomość, aby zwiększyć jej wartość, a następnie sprzedajesz ją z zyskiem.

Możesz generować znaczne zwroty dzięki udanemu przewróceniu domu, ale są one trudne i nie zawsze odpowiednie dla początkujących inwestorów. Musisz mieć dobre wyczucie, ile będą kosztować renowacje (im wyższy koszt renowacji, tym niższa marża zysku) i jak bardzo te renowacje wpłyną na wartość domu.

Wynajem na wakacje

Jeśli kupujesz nieruchomość w lokalizacji pożądanej dla podróżnych, możesz ją wynająć jako „najem krótkoterminowy”, znany również jako wynajem wakacyjny . Wynajem wakacyjny jest bardziej popularny niż kiedykolwiek dzięki stronom takim jak Airbnb. Te nieruchomości mogą być niezwykle lukratywną inwestycją, nawet jeśli uwzględnisz koszty sprzątania i prowizje internetowe.

Ważne jest, aby wiedzieć, że wynajem krótkoterminowy jest coraz bardziej regulowany, głównie z powodu eskalacji kryzysu mieszkaniowego w Stanach Zjednoczonych – wiele stanowych i lokalnych rządów obawia się, że nieruchomości są trzymane jako czynsze wakacyjne, a nie przeznaczone na mieszkania długoterminowe.

Bądź na bieżąco z przepisami dotyczącymi mieszkalnictwa na lokalnym rynku, aby wiedzieć, czy wynajem wakacyjny jest dozwolony.

4. Alternatywny dochód z nieruchomości

Nadal możesz zarabiać na nieruchomościach, nawet jeśli nie masz kapitału na zakup nieruchomości. Istnieje kilka sposobów na zainwestowanie pieniędzy w projekty związane z nieruchomościami i otrzymanie uczciwej części zysków.

Inne sposoby zarabiania na nieruchomościach to:

 • Opcje nieruchomości: Płacisz premię, aby kupić nieruchomość w określonym czasie, po z góry określonej cenie. Następnie spróbujesz znaleźć inwestorów, którzy są gotowi zapłacić więcej za nieruchomość. Zasadniczo zarabiasz prowizję od nieruchomości, ale ryzyko jest wyższe (chociaż zwroty mogą być znacznie wyższe, jeśli zostanie to wykonane pomyślnie).
 • Krótka sprzedaż: Krótka sprzedaż ma miejsce, gdy kupujesz nieruchomość od pożyczkodawcy, który spóźnia się z kredytem hipotecznym. To skomplikowana transakcja i nie polecana początkującym inwestorom.
 • Pośrednik w obrocie nieruchomościami : Pośrednicy w obrocie nieruchomościami łączą kupujących i sprzedających nieruchomości i zarabiają prowizję od transakcji.
 • Property Manager: Możesz założyć firmę zarządzającą nieruchomościami komercyjnymi i mieszkalnymi dla innych inwestorów nieruchomości.

Krótko mówiąc: istnieje wiele sposobów zarabiania na nieruchomościach!

jak zarabiać na nieruchomościach

Czego potrzebujesz, aby zarabiać na nieruchomościach?

W świecie inwestowania istnieje popularne powiedzenie, że do zarabiania pieniędzy potrzeba pieniędzy, ale nie zawsze tak jest w przypadku nieruchomości. Wielu inwestorów w nieruchomości może zacząć od sprzedaży hurtowej, nawet z niskimi rezerwami gotówki lub złym kredytem. Sprzedaż hurtowa i wiele innych strategii przyjaznych początkującym pozwala początkującym inwestorom na wejście do branży bez wielu zasobów.

Biorąc to pod uwagę, potrzebujesz silnej etyki pracy i czasu, aby zarabiać na nieruchomościach, zwłaszcza na początku. Jeśli chcesz sprzedawać, kupować lub obracać nieruchomość, musisz upewnić się, że ma ona potencjał. Ponadto załóżmy, że zamierzasz współpracować z partnerem biznesowym lub innym rodzajem prywatnego pożyczkodawcy. W takim przypadku zazwyczaj będziesz musiał wykonać ciężkie podnoszenie w zakresie badania rynku, analizy transakcji i, w niektórych przypadkach, zarządzania nieruchomościami.

Istnieje wiele nieporozumień dotyczących tego, czego potrzebujesz w branży nieruchomości. W większości przypadków wszystko sprowadza się do tego, jak dobrze rozumiesz rynek, identyfikujesz kreatywne finansowanie i zawierasz transakcje. W miarę zdobywania doświadczenia te czynniki stają się znacznie łatwiejsze, ale staraj się nie zniechęcać na początku.

Jak zarabiać na nieruchomościach dla początkujących

Niektóre inwestycje w nieruchomości, takie jak fix-and-flip i nieruchomości komercyjne, są zbyt skomplikowane dla początkujących inwestorów. Jakie są więc najlepsze inwestycje dla tych, którzy dopiero zaczynają pracę w branży nieruchomości?

Oto sześć najlepszych sposobów dla początkujących na zarabianie pieniędzy na nieruchomościach:

 • Zainwestuj w domy jednorodzinne
 • Hakowanie domu
 • Zainwestuj w nieruchomości pod klucz
 • Wynajmij nieruchomości na Airbnb
 • Zarządzaj nieruchomościami
 • Pożyczki dla inwestorów

1. Zainwestuj w domy jednorodzinne

Dom jednorodzinny to sprawdzona i prawdziwa inwestycja w nieruchomości – prosta i efektywna. Wynajmij dom jednorodzinny najemcom i wykorzystaj opłaty czynszowe na spłatę kredytu hipotecznego.

Domy wielorodzinne mogą generować wyższe zwroty, ale wymagają też większego kapitału do zakupu, a transakcje są skomplikowane.

Z drugiej strony domy jednorodzinne są znacznie tańsze i łatwiejsze w zarządzaniu. Doceniają też szybciej.

Ale nie kupuj tylko domu jednorodzinnego w dowolnym miejscu. Lokalizacja jest zawsze ważna. Dokonaj dokładnych badań i upewnij się, że lokalizacja nieruchomości przyniesie wystarczający dochód, aby zarobić.

2. Hakowanie domu

Jeśli nie masz kapitału na zakup nieruchomości inwestycyjnej, możesz zmienić swoje główne miejsce zamieszkania w nieruchomość inwestycyjną. Rozważ wynajęcie pokoi w swoim domu najemcom i pobranie od nich czynszu – możesz wykorzystać czynsz na spłatę kredytu hipotecznego lub zaoszczędzenie na drugą nieruchomość.

Łatwiej jest, jeśli posiadasz dupleks lub potrójny dom, ale nadal możesz to zrobić w domu jednorodzinnym, o ile nie masz nic przeciwko współlokatorom. Rozważ również wynajęcie pensjonatu na swojej posesji lub garażu (o ile można go odpowiednio wyposażyć w przestrzeń życiową).

Sprytni, cierpliwi inwestorzy wykorzystują tę metodę do gromadzenia pieniędzy na zakup drugiej nieruchomości inwestycyjnej.

3. Zainwestuj w nieruchomości pod klucz

„Nieruchomość pod klucz” to nieruchomość będąca własnością firmy. Firmy te zazwyczaj zarządzają zapasami nieruchomości typu „fix-and-flip”, które są sprzedawane kupującym.

W przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań typu fix-and-flip, nieruchomości pod klucz są mniej ryzykowne i nie musisz się martwić o ukończenie renowacji w ściśle określonym budżecie i ramach czasowych. Remonty są wykonywane za Ciebie. Nieruchomości pod klucz są również łatwiejsze do sfinansowania i można je nabyć za niewielką wpłatą zaliczki.

jak zarabiać na nieruchomościach

5. Zarządzaj nieruchomościami

Istnieje duże zapotrzebowanie na firmy zarządzające nieruchomościami . Wielu inwestorów w nieruchomości nie ma czasu na zarządzanie wieloma nieruchomościami inwestycyjnymi i są bardziej niż skłonni zapłacić komuś innemu, aby zrobił to za nich.

Miesięczne zadania dla firmy zarządzającej nieruchomościami obejmują:

 • Oferty pracy
 • Wyszukiwanie i sprawdzanie potencjalnych najemców
 • Pobieranie czynszu
 • Odpowiadanie na prośby o konserwację
 • Wykonywanie wszelkich prac związanych z utrzymaniem nieruchomości, które wymaga klient

Większość firm zarządzających nieruchomościami zarabia 8-10% comiesięcznego dochodu z wynajmu jednej nieruchomości (będziesz starał się zarządzać jak największą liczbą różnych nieruchomości).

6. Pożycz dla inwestorów

Pożyczanie pieniędzy inwestorom w nieruchomości to najlepszy sposób na zarabianie pieniędzy na nieruchomościach bez kupowania nieruchomości.

Jeśli masz dużo kapitału do wydania, możesz sfinansować kredyt hipoteczny dla inwestorów w nieruchomości. Jako prywatny pożyczkodawca możesz znaleźć potencjalnych klientów na platformie pożyczek peer-to-peer lub stworzyć własną stronę internetową.

Zanim zgodzisz się pożyczyć pieniądze inwestorowi w nieruchomości, musisz obliczyć potencjalne zyski i upewnić się, że inwestycja będzie dla Ciebie opłacalna (zwykle zarobisz między 6-15% zwrotów).

Pożyczki te są ryzykowne, ale Twoja pożyczka będzie zabezpieczona hipoteką. Mimo to może to nie być dobra inwestycja dla Ciebie, jeśli martwisz się o płynność.

Jeśli masz mniej kapitału do wydania, możesz również zainwestować w REIT. To jest podobne do inwestowania w fundusz inwestycyjny.

Podsumowanie

Teraz, gdy przeczytałeś ten artykuł o tym, jak zarabiać na nieruchomościach , oto krótkie podsumowanie tego, co omówiliśmy. Istnieją cztery główne strategie zarabiania pieniędzy dla inwestorów w nieruchomości: kup nieruchomość i czekaj, aż wzrośnie jej wartość; wynajmować nieruchomość najemcom lub firmom w celu generowania przepływów pieniężnych; inwestować w nieruchomości mieszkalne; inwestować w projekty nieruchomościowe lub znaleźć inną pracę w branży. Każda z tych strategii łączy w sobie liczne podstawy nieruchomości, od inwestowania typu fix-and-flip po pożyczanie własnego kapitału na transakcje inwestycyjne. Niektórzy inwestorzy mogą uznać, że nie muszą nawet posiadać nieruchomości, aby zarabiać na nieruchomościach. Bez względu na to, którą opcję wybierzesz, wiedz, że istnieje wiele innych sposobów na zarabianie na nieruchomościach.

=