Ile kosztuje wycena nieruchomości?

Dom jest tam, gdzie jest serce. Dobry dom jest bezcenny. Ale skąd wiesz, ile naprawdę  warte są te cztery ściany?

Jeśli kupujesz lub sprzedajesz swój dom, uzyskanie  wyceny domu jest ważnym wczesnym krokiem w procesie. To oficjalna „znaczek cenowy” wartości Twojego domu od niezależnego profesjonalisty. Ta ostatnia część jest ważna. Nie chcesz, aby ktokolwiek zgadywał wartość twojego domu.

Ile więc kosztuje wycena nieruchomości? I dlaczego ważne jest, aby go zdobyć?

Dowiedzmy Się.

Co to jest wycena domu?

Wycena nieruchomości to obiektywne spojrzenie na nieruchomość w celu określenia, ile jest warta. Dokonuje tego licencjonowany profesjonalista, który oblicza wartość nieruchomości na podstawie jej wieku, lokalizacji, powierzchni i modernizacji, a także ostatnich sprzedaży w okolicy.

Agenci nieruchomości lub strony internetowe mogą być w stanie zgadnąć wartość, ale generalnie wymagana jest wycena jako oficjalna dokumentacja, aby udowodnić, że sprzedawca nie zawyża lub nie zaniża ceny domu.

Firma hipoteczna następnie korzysta z raportu wyceny domu, aby upewnić się, że pożycza kupującemu odpowiednią kwotę pieniędzy – i nie więcej ani mniej niż faktycznie wart jest dom!

Czego szukają rzeczoznawcy w domu?

Rzeczoznawca majątkowy w swojej ocenie bierze pod uwagę wielkość, rodzaj i lokalizację domu. Uwzględniają również udogodnienia (pomyśl o takich rzeczach jak przestrzenie mieszkalne na zewnątrz lub zadaszone garaże) i porównują je z obecnymi standardami na rynku.

Czy dom znajduje się w popularnej części miasta? Sprawdź . Czy jest w dobrej dzielnicy szkolnej? Sprawdź . Czy ma odnowioną kuchnię lub pełną piwnicę? Sprawdź .  Wszystkie te rzeczy składają się na oficjalną ocenę, ile moola może być wart dom na otwartym rynku.

Zasadniczo inspektor weźmie pod uwagę wszystko, co się nie zmienia w domu. Oznacza to, że rzeczy takie jak wanny z hydromasażem lub urządzenia nie są uwzględniane, ponieważ można je zabrać z domu.

Czym różnią się wyceny domów od inspekcji domów?

Dobre pytanie. Inspekcje domów polegają na szczegółowym sprawdzeniu domu, aby sprawdzić, czy jest w dobrym stanie od piwnicy po dach. Inspekcja nie mówi, ile wart jest dom.

Zamiast tego  inspekcja domu oznaczy wszelkie problemy  lub szkody, które sprzedawca musi rozwiązać, zanim kupujący zgodzi się na zawarcie umowy.

Inspekcja domu zwykle toruje drogę do późniejszej wyceny nieruchomości. A jeśli inspekcja i wycena przebiegną pomyślnie, oznacza to, że kupujący może mieć pewność, że kupuje dom o solidnej wartości!

Jeśli wycena nie idzie tak dobrze i kończysz z wyceną domu niższą, niż się spodziewałeś, może to być poważna wada dla właściciela domu. Zawsze można rzucić flagą i zakwestionować wycenę – ale zazwyczaj ci rzeczoznawcy są dość wnikliwi i nieczęsto ich liczba się zmienia.

Do czego służą wyceny domów?

Wyceny domów są wykorzystywane głównie przez  kredytodawców hipotecznych  do zatwierdzenia pożyczki, którą zamierzają udzielić komuś, kto chce kupić dom. W rzeczywistości jest to wymóg, jeśli chcesz uzyskać kredyt hipoteczny.

Daje to pożyczkodawcy zielone światło, aby kontynuować składanie wniosku o kredyt hipoteczny, ponieważ bezstronne źródło — a nie sprzedawca ani agent nieruchomości — powiedział im, ile wart jest dom .

Oto kilka innych powodów, dla których wycena domów jest przydatna:

  • Jeśli chcesz dokonać ulepszeń lub renowacji, aby zwiększyć wartość domu, możesz go wycenić przed i po, aby zobaczyć, ile jest wart.
  • Jeśli planujesz sprzedać swój dom, otrzymanie wyceny daje dokładną wartość opartą na aktualnych warunkach rynkowych i niedawnej sprzedaży w Twojej okolicy.
  • Wycena może również pomóc w ustaleniu, ile powinieneś zapłacić podatku od nieruchomości. Bez niej możesz zapłacić więcej, niż potrzebujesz.

Ile kosztuje wycena domu?

Jeśli masz wycenić dom jednorodzinny, będzie cię to kosztować około 1200-2000 złotych.  Nabywca domu zazwyczaj płaci za wycenę wraz z innymi kosztami zamknięcia  przy zakupie domu.

Pamiętaj, że koszt wyceny domu będzie wyższy, jeśli:

Dom jest duży.

Im większy dom, tym więcej będzie kosztować wycena. Dzieje się tak po prostu dlatego, że rzeczoznawca ma więcej do omówienia i oceny.

Dostajesz dużą pożyczkę.

Pożyczka jumbo to kredyt hipoteczny, który jest wyższy niż zwykłe limity i zwykle dotyczy domu, który jest większy niż przeciętny lub w bardzo pożądanym obszarze. Ponieważ pożyczają ci więcej pieniędzy, wycena kosztuje więcej. Niektórzy pożyczkodawcy proszą nawet o dwie  oddzielne  wyceny, aby dokładnie sprawdzić wartość domu.

Dom znajduje się w wyjątkowej lokalizacji.

Jeśli masz szczęście, że jesteś na rynku rezydencji z widokiem na ocean lub znajduje się na ustronnym szczycie góry z bardzo niewielką liczbą sąsiadów w pobliżu, wycena nieruchomości kosztuje więcej — częściowo dlatego, że nie ma wielu podobnych domów, z którymi można by ją porównać. .

Dlaczego wyceny domów są ważne?

Okej, jak wspomnieliśmy wcześniej, wyceny są ważne, ponieważ są obiektywną i bezstronną oceną wartości domu w momencie wyceny.

Wycena może być ogromną korzyścią dla kupujących. Możesz skorzystać z wyceny, aby czuć się dobrze z domem, który zamierzasz kupić, ponieważ wiesz, że jest wart tego, o co prosi sprzedawca.

Jeśli wycena okaże się niższa niż cena sprzedającego, kupujący  może  wykorzystać ją do wynegocjowania obniżki, prosząc sprzedającego o wyrównanie ceny z wyceny. W umowie może nawet wystąpić sytuacja awaryjna , która chroni Cię przed zakupem domu za wyższą kwotę niż szacowana wartość. Jeśli nie, być może będziesz musiał spotkać się ze sprzedawcą w środku z gotówką – a to jest ryzykowne przedsięwzięcie.

Z drugiej strony, jeśli wycena domu okaże się nieco wyższa niż cena wywoławcza, kupujący będzie wiedział, że kupuje dom, którego wartość już rośnie. To będzie kolejna wielka korzyść, jeśli chodzi o sprzedaż!

Kiedy powinieneś otrzymać wycenę domu?

Jako kupujący musisz uzyskać wycenę domu, jeśli chcesz uzyskać kredyt hipoteczny Firma hipoteczna sama zorganizuje wycenę, gdy sprzedawca zaakceptuje Twoją ofertę i Twoja hipoteka będzie przetwarzana.

Wycena domu jest również ważna, gdy chcesz sprzedać swój dom, ponieważ poznasz realistyczną cenę, którą możesz go postawić. A jeśli w pewnym momencie chcesz zrefinansować swój kredyt mieszkaniowy, musisz dokonać wyceny domu, aby firma hipoteczna mogła zobaczyć, ile jest wart w porównaniu z datą zakupu.  

Gotowy na wejście na rynek mieszkaniowy?

Od wyceny domów, przez inspekcje domów i usługi depozytowe, po koszty zamknięcia, świat nieruchomości może być złożony! Jeśli kupujesz lub sprzedajesz dom, potrzebujesz zaufanych ekspertów, którzy pomogą Ci skutecznie poruszać się po wszystkim, od pierwszej oferty, przez wycenę, po dzień zamknięcia.

=