Dlaczego nieruchomości i ich ceny ciągle rosną?

Dlaczego ceny nieruchomości ciągle rosną?

Nie od dziś wiadomo, że jednym z najlepszych aktywów do pomnażania majątku są nieruchomości. Istnieje również głębokie przekonanie, że w dłuższej perspektywie nie można stracić pieniędzy na takiej inwestycji. Zastanówmy się, dlaczego tak jest.

Powód numer jeden – inflacja

Ceny nieruchomości zawsze podążają za inflacją. Im wyższa inflacja i spadek wartości pieniądza, tym wyższa cena nieruchomości. To z kolei jest pożądane dla wzrostu gospodarczego kraju na świecie.

Niektóre banki centralne, a właściwie większość z nich, stosują strategię celu inflacyjnego. Oznacza to, że banki dbają o to, aby ceny w całej gospodarce z roku na rok rosły. Nawet jeśli niektóre banki centralne nie realizują bezpośrednio celu inflacyjnego, inflacja zwykle pojawia się i rośnie z roku na rok.

Ceny nieruchomości rosną nawet szybciej niż inflacja. Jest na to kilka ważnych czynników:

  • Ludzie chcą uciec przed inflacją – Jeśli ktoś ma jakieś oszczędności, bardzo nierozsądnie jest trzymać je w gotówce. Z roku na rok pieniądze tracą na wartości. Nasza fortuna się kurczy!  Dlatego mądrze jest kupić aktywa lub kilka aktywów, które podążają za inflacją, a jednocześnie nie starzeją się szybko. Pierwszą myślą, jaka przychodzi do głowy myślącej osoby, jest zainwestowanie pieniędzy w nieruchomości lub złoto. 
  • Zmiany zachodzące w krajach i miastach – Z pewnością każdy z Was w swoim życiu spotkał się z sytuacją, kiedy odwiedzenie miejsca zapadło w pamięć i gdy widzieliście je niedawno, nie było ono tak rozwinięte, jak jest dzisiaj. Wraz z rozwojem regionu, sąsiedztwa, powiatu i miasta – tam również rosną ceny nieruchomości. Kupując działkę lub mieszkanie w takim miejscu za dziesięć lat może się okazać, że jest ono warte kilka razy więcej. Dlatego warto przyjrzeć się nieruchomościom w przyszłości.
  • Ograniczona podaż – niektóre towary na świecie mogą być produkowane w nieskończoność. Nieruchomości niestety nie. Nie jesteśmy w stanie wyprodukować więcej ziemi, co jest oczywiste. Oznacza to, że jeśli zainteresowanie nabywców danym obszarem rośnie, a podaż jest ograniczona, cena tych nieruchomości rośnie. 
  • Wzrost ludności na świecie – Wystarczy spojrzeć na dane, żeby zobaczyć, jak zmienia się światowa populacja – praktycznie stale rośnie, ludzie muszą gdzieś mieszkać, więc popyt na nieruchomości będzie rósł. Oczywiście chodzi o cały świat, bo nie wszystkie kraje są takie.

Nikt nie wie, co przyniesie przyszłość, ale historia pokazuje nam, że inwestowanie w nieruchomości jest bezpieczne i może przynieść satysfakcjonujące zwroty z inwestycji w niektórych krajach. 

 Czy masz odłożone jakieś oszczędności, że nie musisz rozwijać swojego biznesu lub nie masz pomysłu, co z nimi zrobić? Zainwestuj w nieruchomość, która przyniesie Ci zysk, jeśli potrzebujesz, zawsze możesz sprzedać mieszkanie, dom lub działkę prywatnie, lub w firmie jak nasza.

=